Prietvisko Ottlyk

Hladanie priezviska
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Historka o tom, ako Juraj Otlík rodinnú kaplnku vo velkosti kostola staval:-)

http://www.unipo.sk/public/media/14379/ ... 2_2010.pdf
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Ďakujem, stihol som precitat a troska si osviezit pamat :) ... pomery podobne ako v dnešnej dobe, nemyslim teda ohladom evanjelikov, ale skor obstrukcii zo strany vladnej moci :) ... myslim ze tento uryvok teda jeho urcita cast je sucastou knihy od Konyu o Jurajovi Ottlikovi.
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dobry vecer prajem vospolok.

Opat sa obraciam na Vas s prosbou, ak by mi vedel v tejto veci niekto pomoct. Dostali sa ku mne dva portrety, o ktorych sa domnievam, zeby sa mohlo jednat o potrtret Juraja Ottlika nar.1656 a jeho syna Pavla Ottlika. Link na tieto portrety posielam nizsie:

Juraj Ottlik http://warfare.meximas.com/18/Luyken-Hu ... rister.htm

Pavol Ottlik http://warfare.meximas.com/18/Luyken-Ei ... r_Herr.htm

Je mozne, zeby sa naozaj jednalo o ich podobizne ? Napiste kazdy nazor co si o tom myslite.

Ak by niekto mal nejake informacie ci sa dochovali nejake ine ich potretrety alebo nie bol by som velmi vdacny za kazdu informaciu.
Za odpoved Vam vopred dakujem.

S pozdravom
Andrej
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

AndrejK napísal:Dostali sa ku mne dva portrety, o ktorych sa domnievam, zeby sa mohlo jednat o potrtret Juraja Ottlika nar.1656 a jeho syna Pavla Ottlika. Link na tieto portrety posielam nizsie:

Juraj Ottlik http://warfare.meximas.com/18/Luyken-Hu ... rister.htm

Pavol Ottlik http://warfare.meximas.com/18/Luyken-Ei ... r_Herr.htm
Na základe čoho usudzujete, že by sa malo jednať práve o uvedených pánov? Tie linky vedú na rytiny z jednej knižky, kde sú zobrazené typické oblečenia rôznych povolaní a stavov z celého sveta http://diglib.hab.de/drucke/wt-4f-93/start.htm

Laco
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dobry vecer p. Laco

Ano mate pravdu je to presne z tej knihy, ktoru uvadzate v linku. Tu su vyssie uvedeni pani na stranach 117 a 127. Je tu par naznakov, ktore by mohli poukazovat na to zeby sa mohlo jednat o nich, ale zatial su to len domnienky, chce to nejaky padny dokaz.

Palicka, ktoru drzi husarsky plukovnik by mohla byt palicka ktoru dostal Juraj Ottlik od Tokolyho. Teda pokial ich nerozdaval v tej dobe ako teple rozky. Portrety vznikali niekedy v obdobi, kedy sa vo Frankfurte vyskytoval aj syn Juraja Ottlika Pavol spolu s Jozefom I.

Nemate ziadne info o nejakom ich dochovanom portrete ci obrazku v nejakom muzeu ?

S pozdravom
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Priateľu, vo všeobecnej podobizni príslušníka národa, etnickej skupiny alebo sociálnej skupiny nehľadajte nikoho konkrétneho. Ide o kresbu imaginárneho človeka, ktorý má na sebe prvky oblečenia, nástrojov alebo zbroj, ktorá v tej-ktorej dobe bola úplne bežná. Muži na obrázku (s najväčšou pravdepodobnosťou) nie sú a ani nikdy neboli nikým konkrétnym. To by tam bolo meno spodobeného priamo napísané, alebo uvedené, že ide o neznámeho šľachtica / vojaka z určitého obdobia. Prelistujte si viacero starých kníh s podobnými vyobrazeniami.
Snáď nechcete skĺznuť tak hlboko, ako jedna pani zo zahraničia, ktorá pred časom informovala médiá, že je pra-vnučkou alebo pra-pra-vnučkou grófa Pálfiho z Bojníc. Ako argument uviedla, že počas hlbokého socializmu si "tajne" nafotila nejaké verejne prezentované portréty v expozícii Bojnického zámku, porovnávala seba, svojich rodičov a súrodencov s nimi a našla nejaké podobné telesné črty. Z toho (ako aj zo strojom písaného a v maďarskom jazyku dobre čitateľného potvrdenia od Pálfiho, že jej prastará mama kedysi pracovala ako slúžka v zámku, ktoré si z maďarčiny nepreložila a ktoré si interpretovala ako uznanie otcovstva nemanželského syna jej prastarej mamy) jej vyšlo, že bude určite potomkom starého mládenca Pálfiho. Je tiež otázke, koho si vtedy fotila, keďže v zámku je jediný portrét gr. Pálfiho a aj to iba kópia z originálu + ešte jedna kópia z kópie maľovaná po smrti. Všetko ostatné sú portréty vyššej či nižšej, známej alebo neznámej šľachty z rôznych území či imaginárne spodobené osoby...
Prosím, stavajme sa k dejinám racionálne ;)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Kniha určite nevznikla tak že jeden maliar pobehal po svete a videné namaľoval, ale tak,
že autor dlhší čas skupoval obrazy a kresby zo širokého sveta a potom motívy sám premaloval.

Takže okrem oficiálnych portrétov pomazaných hláv sa jedná skôr o autorove fikcie.
Pekne to vidieť z popisu, kde Gorala nazýva Coralom :-)
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

Stratené fórum Ottlyk by malo byť obnovené :)
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Priateľu, vo všeobecnej podobizni príslušníka národa, etnickej skupiny alebo sociálnej skupiny nehľadajte nikoho konkrétneho. Ide o kresbu imaginárneho človeka, ktorý má na sebe prvky oblečenia, nástrojov alebo zbroj, ktorá v tej-ktorej dobe bola úplne bežná. Muži na obrázku (s najväčšou pravdepodobnosťou) nie sú a ani nikdy neboli nikým konkrétnym. To by tam bolo meno spodobeného priamo napísané, alebo uvedené, že ide o neznámeho šľachtica / vojaka z určitého obdobia. Prelistujte si viacero starých kníh s podobnými vyobrazeniami.
Snáď nechcete skĺznuť tak hlboko, ako jedna pani zo zahraničia, ktorá pred časom informovala médiá, že je pra-vnučkou alebo pra-pra-vnučkou grófa Pálfiho z Bojníc. Ako argument uviedla, že počas hlbokého socializmu si "tajne" nafotila nejaké verejne prezentované portréty v expozícii Bojnického zámku, porovnávala seba, svojich rodičov a súrodencov s nimi a našla nejaké podobné telesné črty. Z toho (ako aj zo strojom písaného a v maďarskom jazyku dobre čitateľného potvrdenia od Pálfiho, že jej prastará mama kedysi pracovala ako slúžka v zámku, ktoré si z maďarčiny nepreložila a ktoré si interpretovala ako uznanie otcovstva nemanželského syna jej prastarej mamy) jej vyšlo, že bude určite potomkom starého mládenca Pálfiho. Je tiež otázke, koho si vtedy fotila, keďže v zámku je jediný portrét gr. Pálfiho a aj to iba kópia z originálu + ešte jedna kópia z kópie maľovaná po smrti. Všetko ostatné sú portréty vyššej či nižšej, známej alebo neznámej šľachty z rôznych území či imaginárne spodobené osoby...
Prosím, stavajme sa k dejinám racionálne
Dobry vecer prajem.

Kedze som v tejto oblasti laik, tak mi niekedy neostava ine ako postupovat metodou pokus omyl, pretoze nemam taky prehlad v zdrojoch. Co sa tyka spominanych podobizni, tak to bola otazka mojho vzdialeneho pribuzneho ci by sa nemohlo nahodou jednat o podobizne skutocnych ludi. Ako sa hovori viac hlav viac rozumu, tak som to posunul dalej. Pytal som sa to presne z toho dovodu, ktory pisete vyssie o nemenovaj pani, aby som nesklzol do nejakych bludov. Odpoved na svoju otazku som dostal za co aj dakujem.

Nikto tu nehlada senzaciu ani nic podobne. Pani, o ktorej pisete je mi uprimne luto, pretoze ked niekto klesne az tak hlboko a bez padnych dokazov zacne o sebe tvrdit ze je dcerou toho a tamtoho, tak nema v sebe kuska cti, moralnych hodnot a sebareflexie, ktore v tejto dobe bohuzial chybaju skoro na kazdom kroku. Ide mi hlavne o zachovanie kusku rodinnej historie pre dalsie generacie.

Este by som sa dovolil opytat ci by mi vedel niekto odporucit osvedceny zdroj, najlepsie knihu, kde by som sa docital o historii neskorobarokoveho kastiela z polovice 18. storočia a klasicistickeho kastiala zo začiatku 19. storočia v Adamovských Kochanovciach? Prvy je v casti Adamovce a druhy je v casti Kochanovce.

Za odpoved vopred dakujem.
AK
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Som rád, že ste ma pochopili ;)

Ku kaštieľom v Adamovských Kochanovciach je stručne, no fundovane, napríklad tu:
Kolektív autorov: Súpis pamiatok na Slovensku. Zväzok prvý A - J. Bratislava : Obzor, 1967, s. 18.
Napísať odpoveď