hľadanie cez familysearch.org

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu. Obrázok vkladajte len z takého dokumentu, ktorý nie je dostupný na webe. V opačnom prípade postačí url odkaz. Predchádzame tak zbytočnému zahlteniu webpriestoru fóra.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

Dobrý deň, rada by som sa poradila, ako mám postupovať, keď chcem cez
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

nájsť Josepha Szvoradu (mal s Máriou Ruczek dcéru Teréziu Svoradovú *20.10.1885), ale dokument je príliš dlhý vyše 800 strán a jednotlivé zoskenované dokumenty nejdú chronologicky po sebe. V podstate hľadám či už úmrtie alebo svadbu tých dvoch. Existuje nejaká "finta"? Poradíte mi? Ďakujem
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Vyhladavanie v radeni dokumentov je o cosi jednoduchsie, ak si v lavej hornej casti kliknete na ikonku s niekolkymi malymi stvorcekmi - ukaze Vam to nahlad jednotlivych stran. Pred kazdou matrikou je tmava stranka s popisom, co v nej je - takto si ich viete lahsie najst a podla popisu sa zorientovat, kde cca by mohlo byt to, co hladate.
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

Ďakujem, náhľad so štvorčekami používam, dúfala som, že existuje čosi lepšie. Nevadí, tak ja s idem obrniť trpezlivosťou a hor sa do toho. :)
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Bohuzial, asi ostava len ta trpezlivost. Pripadne este ak si chcete ulahcit hladanie, osvedcilo sa mi prelustrovat tie matriky na uvod ako su radene a potom si kdesi bokom do dokumentu porobit "zalozky" - s nazvom matriky, rokmi, ku ktorym za vztahuje a na ktorych stranach je, plus link na zaciatok tej matriky. Ked clovek hlada viac linii na tom istom mieste, da sa takto usetrit cas pracnym hladanim konkretnej matriky.
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

Ďakujem za tip ;) Ste milý.
finnrose
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 20:02

Ak máte rodičov, doporučujem hľadať ich sobáš, kde sú údaje o ich rodičoch, vek, prípadne dátum narodenia.
Tí Vaši mali sobáš 29.10.1884 v Skalitom. Jozef Svorada, syn Jozefa Svoradu, nar. 15.03.1857 + Mária Rucsek (asi Ručková), dcéra Juraja Rucseka - 22 ročná.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=767733
Veľa zdaru v pátraní
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

No, Vy ste jednoducho úžasný! Z celého srdca Vám ďakujem za nápovedu, ja sa tu s tým trápim už druhý deň. Ale viem, že to mnohokrát ani inak nejde. A zrazu ste prišli Vy a postrčili ma ;) . Ďakujem ešte raz.
Napísať odpoveď