Sobáš cca 1780, gr. kat.

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
mircin009
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Dec 2015, 17:36
Predkovia z oblasti: Šariš, Rokytov, Mokroluh, Malcov, Gerlachov, Lukov, Lukavica

Dobrý večer. Nedarí sa mi rozlúštiť sobáš z gréckokatolíckej matriky farnosti Malcov okolo roku 1780 (možno aj skôr). Sobášil sa Michal Petrek s pravdepodobne ??Anastáziou??. Nedarí sa mi rozlúštiť dátum sobáša, priezvisko a pôvod nevesty. Je to v staroslovienčine. Čítam tam Miško Petreka Ondi z ?Anastasiou?.. Viac neviem. Nevedel by mi niekto pomôcť?
Je to 3 záznam zdola na ľavej strane. Ďakujem.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
nam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 07 Máj 2013, 09:27

dátum sobáša: 28.októbra 1777

zápis čítate dobre: ctený pán Misko Petriaka Ondi so ctenou dievčinou Anastaziou (priezvisko nie je uvedené) z Fričky.
svedkovia Onda Cundr, Petriak Macko

v ten istý deň sa sobášila Anna, dcéra Ondi Petriaka a Janko Janoškov (predchádzajúci zápis)
Napísať odpoveď