matriky Vylok (Tiszaujlak)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
MartinaS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, som tu nova, tak prosim o pomoc, aj zhovievavost - pisem bez diakritiky lebo zijem v zahranici. Viete mi niekto poradit, kde zacat s hladanim informacii o mojom dedkovi a jeho rodine - narodil sa v mestecku Vylok, dnes na Ukrajine, v case sobasu jeho rodicov a narodenia jeho surodencov to patrilo pod Rakusko-Uhorsko ako TiszaUjlak, a v case narodenia mojho dedka Stefan Smajda 18.7.1919 to uz patrilo pod Ceskoslovensku republiku. Dedko ako dieta cca 6 rocny osirel a bol prevezeny do evanjelickeho sirotinca v Liptovskom Mikulasi. Zo svojej rodiny si skoro nic nepamatal, aj preto lebo doma hovorili iba po madarsky, a v sirotinci z neho "urobili" Slovaka. Takze pozname iba mena jeho rodicov: Ema Arkossi a Frantisek Smajda. Viem ze mal problemy zohnat svoj rodny list uz pocas svojej svatby, v roku 1944. Viete mi poradit, kde by sa dali najst matriky mesta Vylok? Predpokladam by mohli byt archivovane na Ukrajine, mate niekto skusenosti s komunikaciou s ukrajinskymi archivmi? Je nejaka sanca ze by sa druhopisy mohli nachadzat aj niekde na Slovensku alebo v Madarsku, najlepsie samozrejme na internete? Vycestovat kvoli hladaniu na Ukrajinu totiz vidim dost nerealne... Dakujem, Martina
Napísať odpoveď