Martin Vetrík - Piešťany a okolí

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
serten
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 29 Sep 2019, 22:24
Predkovia z oblasti: Piešťany

Zdravím,

počas hledání předků jsem se dostal u jednoho z předků do situace, kdy si nevím rady. Konkrétně hledám Martina Vetríka, který žil okolo roku 1880 v Sokolovciach u Piešťan. Na následujícím obrázku je aktuální stav, do kterého jsem se dostal (Martin Vetrík je úplně vlevo):

Obrázok

Podle Štefana Vetríka odhaduji, že Martin Vetrík a Alžbeta Benková se vzali nejpozději v roce 1881, kdy se narodil Štefan Vetrík (odkaz na narození, záznam č. 25)
Pokud by byl potřeba, tady je záznam na sňatek Štefana Vetríka Kataríny Benkové.
Od Kataríny Benkové jsem se dostal i k jejim rodičům, kde mi vyšli Jan Benko a Karina Matúšová. Když jsem potom prohledával matriku dál, našel jsem i rodiče Jána Benko. V souvislosti s tím jsem zkoušel dohledávat i Alžbetu Benko a mám tam odhad na to, že jsou sourozenci: Abych se ale vrátil zpět k Martinovi Vetríkovi, co jsem tak zkoušel hledat, tak Vetríkovci by buď měli být v Sokolovciach a nebo v Moravanech nad Váhom. Každopádně někde v okolí Piešťan. Kdyby se mi povedlo najít sňatek Martina a Alžbety, potvrdil by se mi a nebo vyvrátil můj dohad ohledně zpříznění Alžbety a Jána Benko. Bohužel jsem ale nedohledal žádný záznam ohledně svatby Matina a Alžbety jak v Piešťanské, tak ani v Sokolovské a Moravanské matrice.

Mohl bych požádat o jakoukoliv pomoc, případně radu? Jeslti jsou mé úvahy správné, případně i způsob hledání? Budu vděčný za pomoc nebo radu.

Pokud by Vám tam chyběly jakékoliv informace, dejte vědět, pokusím se doplnit.

Děkuji předem
Naposledy upravil/-a serten v 30 Sep 2019, 10:34, upravené celkom 1 krát.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 333
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

10.zapis - druhy Alzbetin sobas
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Obidvaja ovdoveni , Alzbeta Benko alias Kovacik , cca 22r. vdova po Michalovi Kollarikovi
16.zapis - prvy Alzbetin sobas
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1467779
serten
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 29 Sep 2019, 22:24
Predkovia z oblasti: Piešťany

Moc děkuji za pomoc a vyhledání. Co v tomto případě znamená ten alias? Chápu, že Michal Kollarik byl její předchozí muž a jmenovala se díky tomu Kollariková. Ale proč Kováčiková (Kovacsik)? Nevíte proč se ty aliasy používaly nebo na co odkazovaly?

V zápisu z matriky k prvnímu sňatku je nějaká poznámka o Hlohovciach (Galgócz). Nejsem si ale jistý, co to znamená. Odhaduji přestěhování se tam, ale to je jen můj tip. Nevíte, co to znamená?

Děkuji
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 333
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Pojem "alias" je na tomto fore pomerne casto rozoberany , staci ked si ho zadate do vyhladavacieho policka a dozviete sa vsetko (...takmer ;) )

"Dimissio" v tomto kontexte znamena prepustenie z povodnej farnosti do inej , najcastejsie z dovodu sobasa a nasledneho prestahovania sa ....
serten
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 29 Sep 2019, 22:24
Predkovia z oblasti: Piešťany

Velice děkuji za opravu a pomoc.
Napísať odpoveď