Rod(ina) Diveky

Hladanie priezviska
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, v jednom z predchadzajucich prispevkov sa spomina rod Diveky, ako jeden z najstarsich slachtickych rodov.
Ja mam vo svojej rodine tiez toto priezvisko, koniec 18. zaciatok 19 strorocia, Diviaky nad Nitricou a Horne Vestenice, pricom pochybujem ze jeho nositelia z mojej rodiny patrili ku slachte, aspon podla toho s kym uzatvarali manzelstva.
Je mozne ze v priebehu casu sa niektore vetvy rodu neskor "odslachtili", alebo toto priezvisko sa mohlo vyvinut aj paralelne, a s tymi slachtickymi Divekyovcami nema nic spolocne?
Ako to je s dedenim slachtickeho titulu/povodu na Slovensku? Tak ako v Anglicku - kde je dedicom titulu iba jeden najstarsi syn? V skole sme sa toto neucili :-)
Dakujem, Martina
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3300
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
rod Divéky skutočne patrí k starobylým uhorským rodom. V preklade z maďarčiny je význam priezviska „Diviacky,“ teda „pôvodom z obce Diviaky.“ Ak Vaši predkovia pochádzali z obce Diviaky nad Nitricou, potom je vysoko pravdepodobné, že patrili k tomuto šľachtickému rodu. Ich genealógiu spracoval Dr. Nagy Iván: https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadva ... lusi-D736/ vo svojom monumentálnom diele o uhorských šľachtických rodoch. Roky pod jednotlivými osobami ohraničujú, kedy sa po prvý raz a kedy naposledy sa dotyčný človek spomína v písomnostiach.
Pri Vašich predkoch by malo byť uvedené, či sú zo šľachtického rodu.
Šľachtické tituly u nás dedili všetky deti šľachticov. Ak si urodzený pán vzal neurodzenú, všetky ich deti boli urodzené, ak sa však urodzená pani vydala za poddaného, ich deti sa vnímali ako poddaní, teda bez modrej krvi.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Tak som si znovu pozrela zapis o krste mojej prapraprababky Frantisky, a mate pravdu, jej otec bol Per.D. Thomas Diveky. Ked som si to niekedy pred rokom vyhladala, tomu PerD som vobec nevenovala pozornost. Franciska sa potom neskor vydala za mlynara. A ja mam v zilach konecne aj kvapku modrej krvi !
Zdravim, Martina
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3300
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

MartinaS napísal: 20 Apr 2020, 18:12 Tak som si znovu pozrela zapis o krste mojej prapraprababky Frantisky, a mate pravdu, jej otec bol Per.D. Thomas Diveky. Ked som si to niekedy pred rokom vyhladala, tomu PerD som vobec nevenovala pozornost. Franciska sa potom neskor vydala za mlynara. A ja mam v zilach konecne aj kvapku modrej krvi !
Zdravim, Martina
Per.D. je skratka od preosvieteného pána (Perillustris Dominus). Skúste nájsť ešte aspoň 1-2 ďalšie generácie predkov a určite sa Vám podarí napojiť sa na oficiálny rodokmeň rodiny. Ten siaha až do 13. stor., tak budete mať čo dopĺňať do rodokmeňa ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To Vy ste sa na FB v tej šľachtickej skupine pýtali na Divékyovcov, čo som tam odpovedal?
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Nie, ja FB nepouzivam.
Mohli by ste mi to preposlat?
Dakujem, Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MartinaS napísal: 20 Apr 2020, 20:25 Nie, ja FB nepouzivam.
Mohli by ste mi to preposlat?
Dakujem, Martina
Prílohy
Aristokracia_na_Slovensku_-_2020-04-21_07.16.36.png
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dakujem za pomoc,
zda sa, ze som sa na nich napojila. Ale aby som to mala na 100%, potrebujem si overit udaje.

Prehladala som matriky Diviaky nad Nitricou, vedene su od roku 1696:
Adamus Diveky + Marina
Paulus Diveky (1702-? ) + Anna Levantibus
Thomas Diviky (1737-1806) + Maria Bresztanszky (1739-1806)
Thomas Diveky 1763-?) + Susanna Mihalik (1767-6.5.1802) : deti Paulus 1794-?, Andreas 1795-1800, Alexander 1798-?, Ignatius 1800-1803.
Toto vsetko suhlasi so schemou rodu Diveky v publikacii Nagy.

-//- Per.D.Thomas Diveky + (druha?) manzelka Aloysia Bissay (Biza, Bizony): a ich deti
Aloysia 6.5.1806-14.1.1807
Augustinus 26.4.1808 , narodil sa v Horne Otrokovce, Hlohovec, kde bol jeho otec Spani Fettrakoe ?
Francisca 10.3.1817 Diviaky nad Nitricou. Vydala sa 18.11.1833 v Hornych Vesteniciach za Joannes Skripp. (Okrem nej som nasla dalsie tri nevesty z rodiny Scripp/Skrip ktore sa vydali za Divekyovcov ). Tato je moja prapraprababicka.

Potom som nasla dieta Carolus, ktory zomrel ako 2 rocny 16.1.1807, v Diviakoch n/N, otec Thomas Diveky, meno matky nie je uvedene.
Jeho narodenie sa mi nepodarilo najst.

Rovnako mi chyba narodenie Aloysie Bizony a jej sobas s Thomasom Diveky (nebol v Diviakoch nad Nitricou).
Vhodna kandidatka by mohla byt Aloysia Bizon, narodena v Kostolnej Vsi 22.6.1869, ale tieto matriky nie su na internete. Okrem toho, ak by to bola ona, v case narodenia Francisky by mali otec 54 a matka 50 rokov, co je privela.

Dakujem, Martina
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Vhodna kandidatka by mohla byt Aloysia Bizon, narodena v Kostolnej Vsi 22.6.1869, ale tieto matriky nie su na internete. Okrem toho, ak by to bola ona, v case narodenia Francisky by mali otec 54 a matka 50 rokov, co je privela.
Nemôže to byť ona. Je to rok 1869.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Hm, mate pravdu, prehliadla som sto rokov….

Takze Aloysia je stale nezvestna…..
Napísať odpoveď