Jozef Ištók - Kupecz, zmena priezviska - Vyriešené

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Bobo2
Člen
Člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Prosím o preklad textu v predposlednej a poslednej kolonke 7. zápisu z 12.11.1894 - sobáš Jozefa Ištoka a Márie Martoncsik

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

...a ten istý text v zápise matriky narodení
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443


Pravdepodobne tam došlo k zmene priezviska snúbenca (z akého titulu)??? Mohlo by ísť o OSVOJENIE??? :idea:

Krátko po narodení syna Jozefa v závere roku 1875 zomiera jeho otec Jozef....
Jozef Istok 8.12.1875.png

Dokážem prečítať odkaz na dokument Ministerstva vnútra na základe ktorého sa tak udialo v r. 1907, ďalej však už ani slovo :oops: :oops: :oops:


Veľmi pekne ďakujem, Róbert
Naposledy upravil/-a Bobo2 v 30 Sep 2020, 15:05, upravené celkom 1 krát.
Bobo2
Člen
Člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

... áno ide o osvojenie, už som našiel súvislosti.
Napísať odpoveď