Dátumy narodenia v sobášnej matrike

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
mareski
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 08 Aug 2023, 20:31
Predkovia z oblasti: Galanta, Hurbanovo, Kotmanová, Palárikovo, Píla, Podkriváň, Šurany

Dobrý deň,

mám otázku pokiaľ ide o dátumy v sobášnych matrikách, ktoré je občas možné nájsť v kolónke s vekom ženícha/nevesty.

Príklad: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 (poniektorí ženíchovia majú dopísané dátumy narodenia).

Chcel by som sa spýtať, či sú tieto dodatočné zápisy dôveryhodné a nemôžu omylom odkazovať na akéhosi menovca v tej istej obci?
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 645
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

mareski napísal: 25 Aug 2023, 22:03 Dobrý deň,
mám otázku pokiaľ ide o dátumy v sobášnych matrikách, ktoré je občas možné nájsť v kolónke s vekom ženícha/nevesty.
Príklad: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 (poniektorí ženíchovia majú dopísané dátumy narodenia).
Chcel by som sa spýtať, či sú tieto dodatočné zápisy dôveryhodné a nemôžu omylom odkazovať na akéhosi menovca v tej istej obci?
Dobry den, stava sa (ojedinele ),ze farar sobasiacim sa omylom priradi datum krstu "prveho vhodneho menovca" , na ktoreho natrafil v krstnej matrike ....
Pri matricnych zapisoch je mozne takmer vsetko ..... :)
Skuste dat link na podla Vas zmatocny zapis .....
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 142
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Na Vami pridanom linku, sú vo viacerých zápisoch, kde je uvedený aj konkrétny dátum narodenia toho - ktorého ženícha, zapísané ​t​iež mená rodičov + rodné priezvisko matky snúbenca​, dokonca aj bydlisko s číslom domu.


Keď ​máte možnosť, skúste preveriť tie dátumy - domnievam sa, že v období, ktoré skúmate, v prípade nájdenia krstu dieťaťa s rovnakými menami rodičov, by veľmi pravdepodobne malo ísť o avizovaného ženícha; alebo maximálne o jeho / staršieho / súrodenca, ktorý potom zomrel v detskom veku. Hoci sú mi známe prípady, že v tej istej farnosti krstili v jednom období deti dva manželské páry s rovnakým priezviskom - aj matkiným rodným; takže určitá, resp. nie veľmi vysoká šanca, že nájdete len menovca, sa zrejme nedá celkom vylúčiť.
Možno by bolo užitočné prezrieť v primeranom časovom rámci ešte aj matriku pochovaných, či sa tam teda deti z týchto dátumov nenachádzajú.

Mne neraz pomohlo pri rozlíšení menovcov aj spomínané číslo domu; ale, samozrejme, nemusí to byť relevantný ukazovateľ v prípadoch, keď sa rodina častejšie sťahovala alebo sa práve uskutočnilo prečíslovanie domov.
mareski
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 08 Aug 2023, 20:31
Predkovia z oblasti: Galanta, Hurbanovo, Kotmanová, Palárikovo, Píla, Podkriváň, Šurany

Nemôžem povedať, že by som mal k dispozícii výslovne zmätočný zápis, ale moju otázku ste obaja vlastne zodpovedali. :D Budem tie dodatočne dopísané dátumy brať ako niečo pravdepodobné, ale zároveň nie ako istotu. :D
Napísať odpoveď