VYRIESENE Príčina smrti 1918 latinčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Danka
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Dec 2023, 10:16
Predkovia z oblasti: Dronzek, Šoltys (Lapsze Wyzne, terajšie Poľsko), Vozár, Černický (Dobšiná, SNV)

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o pomoc s prekladom príčiny úmrtia môjho pra pradeda, ktorý umrel 8.11.1918 ako 53 ročný. Prikladám aj záznam z matriky.
Mne sa to javí ako Jufectio hispamica? čo mi translator preložil ako hispánska divízia. Ale či je to správne a či sa takéto príčiny úmrtia zapisovali, to by som sa opýtala vás skúsenejších. Zatiaľ sa mi nepodarilo dopátrať, či bojoval v 1.sv.vojne. Záznam o úmrtí som našla v matrike na miestnej fare v dedine Lapsze Wyzne z ktorej pochádzal (v 1945 bola anektovaná Poľskom).
Ďakujem.
Danka
u_Dronzek Valentyn 1866 umrie II.jpg
Naposledy upravil/-a Danka v 27 Apr 2024, 10:02, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4998
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte!
Infectio hispanica - domnievam sa, že ide o španielsku chrípku. Napovedá tomu aj rok.
Danka
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Dec 2023, 10:16
Predkovia z oblasti: Dronzek, Šoltys (Lapsze Wyzne, terajšie Poľsko), Vozár, Černický (Dobšiná, SNV)

Ďakujem
Napísať odpoveď