Jozef Lukáč, Turňanská stolica

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

Hľadám narodenie Jozefa Lukáča. Podľa náhrobného kameňa sa narodil 10.1.1826.
Viem že bol kalvín z Gemera a maďar. 18.4.1858 sa v Liptovskm Jáne oženil s Zuzanou Balco. V matrike je napísané že mal 30 rokov a pochádzal z Torňanskej stolice. Predpokladám že to mala byť Turňanská stolica. V indexoch som našla iba jeho sobáš. Lukáčov je veľmi veľa a neviem či sa dajú prefiltrovať aj podľa vieroviznania, kalvínov je asi menej. Podľa dátumu narodenia som ho nenašla, ale neviem nakoľko sa mu dá veriť.
Viem že pred svadbou robil hájnika u grófa v Liptovskom sv. Jáne. Neviem či na panstve mali nejakú evidenciu zamestnancov a či by sa tam dalo o ňom niečo nájsť.
Ďakujem za pomoc.
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Dobrý deň, neviem, či Vám to pomôže, ale našiel som vo farnosti Hernádcéce v Abovsko-Turnianskej župe istého Jozefa Lukáča, rok narodenia sedí (1826), dátum nie (tento je narodený v auguste), ale z mojej skúsenosti sa na dátumy na náhrobkoch úplne spoliehať nedá. Jeho rodičmi sú reformovaní Jozef Lukáč a Alžbeta Azari.
link:https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... ction=view

S pozdravom Jakub Smutný
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

Ďakujem za pomoc. Ja tomu dátumu z náhrobku tiež veľmi neverím, keďže pri sobáši mal vek len tak odhadom. Po maďarsky neviem, takže v maďarských matrikách toho veľa nenapátram, ale ktovie, možno sa do toho niekedy pustím. Patrí tá dedina pod Gemer? Tieto zemepisné vzťahy mi zatiaľ nie sú celkom jasné.
Ešte raz ďakujem.
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Hernádcéce je dnes v Boršodsko-Abovsko-Zemplínskej župe, pôvodne to bolo myslím v Abovsko-Turnianskej ,ako bolo uvedené v zázname o sobáši. Gemersko-Malohontská župa s touto (Abovsko-Turnianskou) župou susedí.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 907
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Darina napísal: 24 Apr 2024, 02:49 Hľadám narodenie Jozefa Lukáča. Podľa náhrobného kameňa sa narodil 10.1.1826.
Dobrý deň,
poznáte aj presný dátum jeho úmrtia z pomníka († ... 1912). Odporúčam, najskôr kontaktovať p. matrikárku vo Važci, nech Vám dohľadá, či Jozefovo úmrtie nastalo vo Važci. Ak áno, opýtajte sa, odkiaľ pochádzal. Zámerne nepíšem, kde sa narodil.
Jeho osobné údaje v knihe úmrtí už nie sú chránené zákonom, tak by nemal byť problém zo strany p. matrikárky.
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

Dobrý deň.
Áno, zomrel vo Važci , tak to môžem skúsiť zistiť na matrike. Aj keď tam som to zatiaľ nehľadala, lebo pri sobáši mal napísanú iba tú Torňanskú stolicu. Tak som ani nedúfala že pri úmrtí bude niečo viac. Bojím sa že tam bude iba Važec. Ale za pokus to stojí.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3287
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Na matrike vo Važci môžu byť uvedené aj mená jeho rodičov, isto sa na to popýtajte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď