Odlišné údaje matrika vs sčítanie obyvateľstva- VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
alexa014
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 09:00
Predkovia z oblasti: Papín, Zubné, Palota, Medzilaborce- Koruc, Bálint, Mochnáč

Ahojte,

ako riešite, ak sa údaje nezhodujú na 100% matrika (roky 1850-1890) so sčítaním obyvateľstva. Mám zaznamy rodiny z matriky, ľahko čitateľné datumy aj roky, avšak v sčítaní obyteľstva z roku 1930 absolútne nesedia dni a mesiace- roky su vsetky zhodné s matrikou na 100%- ci uz roky narodenia, tak aj roky sobášov. Sedia tiež miesta narodenia. Sedia aj rodné priezviská, a mené rodičov, ak s nimi ešte zili.

Ide 100% o správne osoby v oboch záznamoch, len by ma zaujímalo prečo sa takto dátumy môžu líšit. Stretla som sa aj zo zaznamom, že nevie datum narodenia, iba rok (tak to tam bolo zapisane). Je možné, že proste si ludia nepamatali správne datumy?

Mám veriť asi udajom z matriky hlavne, že?
Naposledy upravil/-a alexa014 v 26 Máj 2024, 12:51, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Áno, o tomto jave vieme, týka sa skôr osôb narodených v 19. storočí. Čím mladší, tým presnejšie dátumy. Rozhodne treba veriť skôr matrike, ako sčítaciemu hárku (ľudia nemali občianske preukazy, ani rodné listy, takéto dátumy si skôr nepamätali, neprikladali im veľký význam a iba ich diktovali sčítacím komisárom).
alexa014
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 09:00
Predkovia z oblasti: Papín, Zubné, Palota, Medzilaborce- Koruc, Bálint, Mochnáč

Ďakujem pekne za odpoveď
Napísať odpoveď