Cirkevné právo - dišpenz od pápeža?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý večer.
Chcem poprosiť o nasmerovanie, prípadne link, kde by som našla presné znenie ,,o nedovolenom sobáši´´. pred rokmi som na tomto fóre niečo také čítala. Vtedy som si povedala, jeto prípad mojich príbuzných. Teraz chystám knihu o učiteľoch Vajteršicoch a tam by mal byť aj tento sobáš aj s odôvodnením.

Prípad.
Po smrti dedkovej sestry, sa vdovec znova oženil, lebo mal malé deti. Z novou manželkou mal dcéru. Po troch rokoch zomrel aj on. Dnes nevieme kto koho zviedol, ale najstarší syn nebohých manželov začal žiť so svojou o 7 rokov staršou macochou. Z tohto vzťahu sa narodil syn. Farár, ktorý vtedy pôsobil v obci ich odmietol zosobášiť. Ďalej žili spolu, ale deti už nemali. Potom prišiel do obce nový farár, ktorý bol ,, pokrokový´. Ten ich zosobášil. Sobáš sa konal v piatok, ráno o 4. hod. Pri rozhovoroch s príbuznými som často dostávala otázky, či o tom viem,a prečo farári mali každý iný názor.
Myslím si, že aj keby nový farár bol neviem ako moderne zmyšľajúci, bez súhlasu cirkevnej /katolickej / vrchnosti by ich nezosobášil. Bol tam potrebný dišpenz od pápeža?.

Čo si o tom myslíte?
Anina
ando007
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Aug 2023, 11:01
Predkovia z oblasti: Bystrá, Miková, Bukovce, Soľník, Ladičkovce, Hankovce, Kochanovce, Papín

Ak bol nejaký dišpenz, tak s najvačšou pravdepodobnosťou bol zapísaný ako poznámka v zázname sobáša v sobášnej matrike, skúste si ju teda vyhľadať :)
Naposledy upravil/-a ando007 v 04 Jún 2024, 10:04, upravené celkom 1 krát.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 913
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Anina napísal: 26 Máj 2024, 22:27 Dobrý večer.
Chcem poprosiť o nasmerovanie, prípadne link, kde by som našla presné znenie ,,o nedovolenom sobáši´´. pred rokmi som na tomto fóre niečo také čítala. Vtedy som si povedala, jeto prípad mojich príbuzných. Teraz chystám knihu o učiteľoch Vajteršicoch a tam by mal byť aj tento sobáš aj s odôvodnením.

Prípad.
Po smrti dedkovej sestry, sa vdovec znova oženil, lebo mal malé deti. Z novou manželkou mal dcéru. Po troch rokoch zomrel aj on. Dnes nevieme kto koho zviedol, ale najstarší syn nebohých manželov začal žiť so svojou o 7 rokov staršou macochou. Z tohto vzťahu sa narodil syn. Farár, ktorý vtedy pôsobil v obci ich odmietol zosobášiť. Ďalej žili spolu, ale deti už nemali. Potom prišiel do obce nový farár, ktorý bol ,, pokrokový´. Ten ich zosobášil. Sobáš sa konal v piatok, ráno o 4. hod. Pri rozhovoroch s príbuznými som často dostávala otázky, či o tom viem,a prečo farári mali každý iný názor.
Myslím si, že aj keby nový farár bol neviem ako moderne zmyšľajúci, bez súhlasu cirkevnej /katolickej / vrchnosti by ich nezosobášil. Bol tam potrebný dišpenz od pápeža?.

Čo si o tom myslíte?
Anina
Dobrý deň,
netuším, čo konkrétne hľadáte, ale napr. v tomto vlákne viewtopic.php?t=8179&hilit=%C5%A1vagrovstvo nájdete aj moju odpoveď z 15. apríla 2016.
A žena si nemôže zobrať za manžela syna muža, ktorého mal s inou ženou. To je presne prípad Vašich príbuzných.
Švagrovstvo je prekážka cirkevného práva a dišpenz dáva ordinár-biskup. Dáva sa len zriedka, a to kvôli pohoršeniu. Dáva sa len vtedy, keď ide o nápravu morálne nezdravých pomerov.
Napísať odpoveď