Priezvisko Putnok

Hladanie priezviska
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Kde sa dozviem a získam informácie o pôvode priezviska Putnok? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pomohol som si clankom na madarskej wikipedii v hesle o meste Putnok: http://hu.wikipedia.org/wiki/Putnok
Bud je teda priezvisko Putnok odvodene od geografickeho pomenovania tohto mesta (ale to by bolo skor asi Putnoky(-i)), alebo z madarskeho vyznamu tohto slova. V hesle o pomenovani mestecka Putnok sa uvadza, ze su mozne dva varianty pomenovania:
1) slovansky vyznam zo slova "pútnik"
2) vyznam zo staromadarciny, kedy tymto slovom "putnok" bol oznacovany clovek, ktory kontroloval pri zbere hrozna vo vinohrade putne, resp. ich naplnenie.
V kazdom pripade je vsak povod priezviska v madarcine.
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

V rode Rozgonyi som nasla: sister of Miklós Vecse de Putnok - pripájam úryvok z textu:

Berthold de Básztély had issue:
• A1. Reynold, Főispán (comes) of Veszprém, fl 1221-40
o B1. Dénes, fl 1247,
o B2. Reynold, Nádor (palatine), +ca 1296; 1m: N (fl 1259), dau.of Panyit, from Buzád-Hahold family; 2m N, sister of Miklós Vecse de Putnok
 C1. Jula, fl 1304
 D1. Anna, a nun, fl 1326

Mám to chápať ako:
a) sestra Miklóša Vecsa z mesta Putnok
b) Miklóš Vecse de Putnok (meno dotyčnej osoby)
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Je možné predpokladať, že priezviská Putnok / Putnoki / Putnoky spolu súvisia a dajú sa chápať ako jeden rod? Uvažujem správne ak si myslím, že sa jedná len o rôzne podoby mena príslušníkov toho istého rodu? Môj otec niekedy dávno spomínal príbuzných v Maďarsku Béla putnok, Gyula Putnok... v oblasti mesta Miškolc, dokonca spomínal nejaký kaštieľ v meste Putnok, ktorý patril Putnokyovcom.... Vyberám z mojich záznamov:
"Putnocký zámok.
Vystavený od Lorandfyovcov, potomkov Rolanda, pod Kolomanom z Itálie prišlého, z ních sa jeden okolo r. 1283 v Putnoku osadil, a jeho potomci Putnokyovci sa písali. Husíti ho boli opanovali, ako aj blízky Sajó-Német, Galgovec a Vadnu. V dobe tureckej bol tento zámok dôležitý, lebo čo ho aj Turci dobili r. 1567, ale im ho cisárski zase skoro z rúk vyrvali. R. 1578 bol zámok tento na krajinskom sneme za pohraničný oproti Turkom vyhlásený a mal svojich kapitáňov a krajinskú posádku, a síce r. 1595 Petra Lorandfyho..."
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Miklós Vecse de Putnok, resp. samotne de Putnok znamena, ze bol z Putnoku.
Spajat Putnok a Putnoky hned na zaciatku badania je dost odvazne a bol by som opatrny. Ak ste videli nejake zapisy o Vasich predkoch v cirkevnych matrikach, mohli Vam napomoct, ci je toto spojenie opodstatnene - v matrikach sa totiz slachticke rody zvykli uvadzat s titulom, resp. minimalne latinskym slovom "nobilis", ci madarskym "nemes", alebo napr. skratkou G.D. (generosus dominus - urodzeny pan) a pod.
Rod Putnoky podla madarskeho genealoga Nagy Ivana z 19. storocia najdete tu:
http://books.google.sk/books?id=bfgUAAA ... &q&f=false
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

K písaniu mien som našla:
Písanie rodinných mien v Starej Pazove veľmi kolíše, píšu sa raz podľa slovenského pravopisu, raz podľa výslovnosti a dnes, keď cyrilica zavládla ako úradné písmo, písanie rodinných mien je podľa toho chýrneho pravidla Vukovho: Piši, kako govoriš! Veľká nekonzekventnosť panuje zvlášte pri písaní neslovenských rodinných mien. Ako je známo, s kolonistami-Slovákmi, prišli hneď na počiatku (r.1770) i mnohí Maďari-kalvíni, ktorí však onedlho zanechali i svoj maďarský pôvod i náboženstvo a stali sa Slovákmi-evanjelikmi. Do roku 1874 písaly sa v matrikách takéto mená latinsky a podľa maďarského pravopisu, potom do roku 1888 slovensky. Od tohoto roku (1888) písaly sa matriky v úradnom (chorvátskom) jazyku a tu nastaly nové premeny, ale len pri neslovenských rodinných menách. Na pr. maďarské rodinné meno Sárközi písalo sa Šárkezi – ale pri obci, kde dovtedy neboli Slováci-úradníci, toto meno písalo sa: Šarkezi a vyslovovalo sa Šarkézi! Dodnes sa píšu naše slovenské mená podľa Vukovho spôsobu – a sami ľudia píšu dnes na pr. Klaćik, namiesto Klátik. Dĺžky, dvojhlásky, mäkčene, ypsilony dnes vôbec vari u našich ľudí neexistujú! Keď aj napr. naše krásne slovenské mená ako Krupinský, Podlavický, Sklabinský píšu si ľudia s „y“ – ale už tú dĺžku na „ý“ nedáva nikto. Čo viac, i naše slovenské meno Petrovič – pazovský Slovák napíše si pravdaže podľa srbského: Petrović, keď aj je jasné, že Petrovič nepochádza zo Srbov. Najväčšiu rozdielnosť ukazuje rodinné meno ĎarmotskýToto meno píše sa v Pazove asi na 8 spôsobov! – a predsa len jeden-jediný je správny: Ďarmotský! Tu máte tých 8 rozličných spôsobov: Gyarmaczky, Jarmacki, Gjarmacki, Djarmocki, Ďarmocki (kde je chorvatske D - s vodorovnou čiarkou), Gjarmocki, Ďarmocki, - a teda správne Ďarmotský! I vedľa zrejmých nedostatkov, chýb atď. predsa V.H.V. nám zanechal nejakú pamiatku. Keď píše, že tamojší Slováci už nepoznajú ypsilon, zmäkčujú si hlásky podľa srbochorvatského pravopisu a pod. musíme sa zamyslieť. Pazovčania to robili už medzi svetovými vojnami (možno aj skorej), kým zvyšok slovenskej enklávy táto „móda“ zasiahla len niekde v 60-tých rokoch. Králik sa doposiaľ písal podľa slovenského pravopisu, ale posledne ho „prerobili“ na Kraljik. V Austrálii máme dvoch bratov. Jeden sa píše Čapeľa, kým druhý je Čapelja. Pôvodné priezvisko nášho tunajšieho podnikateľa bolo Belan. Počas maďarizácie sa z neho stal Belányi. Po I. sv. vojne rodina sa začala podpisovať Beláni, avšak po II. sv. vojne, jeden z bratov sa začal písať Belanji. Obaja bratia tu majú potomkov. My ich poznáme, ale tá druhá rodina tvrdohlavo sa vzpína proti zmene priezviska.
http://kruhy.blogspot.sk/p/etymologia-p ... zvisk.html
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ano, je mi to zname, ale ako som pisal vyssie, bol by som opatrny a kym neuvidite zaznam, ktory by nasvedcoval prislusnosti k rodu Putnoki/y, zatial by som sa tymto smerom neuberal.
marsur
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 19 Okt 2012, 17:03
Kontaktovať používateľa:

Adrika napísal:Kde sa dozviem a získam informácie o pôvode priezviska Putnok? Ďakujem.

ja by som este odporucil nejaky prehlad slovenskej onomastiky a takisto madarskej. Ked je potrebne, pohladam literaturu. :)
Adrika
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 16 Okt 2012, 17:47

Budem vďačná za akúkoľvek info, ktorá mi pomôže. Ďakujem.
Napísať odpoveď