VYRIEŠENÉ Poznámka narodenie 1893 Hankovce maďarčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Adrian13sk
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Jan 2021, 15:05
Predkovia z oblasti: Šariš

Dobrý deň,

potrebujem pomôcť s prekladom tohto zápisu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443.

Jedná sa o osobu s menom "András", ktorý je v tomto zázname v 14. poradí (28.august 1893). V zázname je zapísaná iba matka, nuž neviem čo je presne napísané v poznámke.

Bol som schopný rozlúštiť iba to, že daná osoba zomrela 25.septembra 1893 a že pravdepodobne to bolo mimomanželské/nezákonné dieťa, taktiež si myslím, že je tam zapísaná príčina smrti (prekladač mi vyhodil niečo s prázdnou škatuľou a dýkou, nuž príde mi to ako blbosť), neviete čo by tam mohlo byť napísané?

Za akúkoľvek pomoc ďakujem!
Naposledy upravil/-a Adrian13sk v 21 Jan 2021, 13:59, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2553
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
pod por. č. 14. sa dňa 28.8.1893 narodil a dňa 29.8.1893 bol pokrstený Andrej, nemanželský syn. Jeho matkou bola Mária Fignárová príslušná do Nižnej Vole, nemanželská dcéra nebohej Evy Fignárovej, rímskokatolíčka. V čase narodenia dieťata bývala matka s dieťaťom v Porúbke č. domu 2. Krstnými rodičmi boli Juraj Hvizď, sedliak a Anna Švecová-Mihaľová, slobodná, obaja rímskokatolíci. Dieťa pokrstil farár Henrik Náhlik. Podľa poznámky pôvodne zabudol farár pri zaznamenaní krstu do matriky zapísať legitimitu dieťaťa a urobil tak dodatočne. Dieťatko zomrelo o mesiac neskôr, dňa 25.9.1893.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Adrian13sk
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Jan 2021, 15:05
Predkovia z oblasti: Šariš

Wáu! Perfektne ste to preložili! Kiežby som vedel tak po maďarsky ako vy! Veľká vďaka!
Napísať odpoveď