Krst Jána Holuba

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 618
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Dobrý deň, na linke https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKXW9-D8V

vidíte, že 12.7.1786 v Beluji bol pokrstený Ján Martin Holub, syn miestneho ev a.v. farára Jána Holuba a Alžbety Beckovej.
Krstnými rodičmi boli Zuzana Hamaljarová, manželka? Martina Hamaljara, ev a.v. farára nemeckého zboru v Banskej Štiavnici a hontianského seniora (biskupa) a Ján Severini, Hamaljarov pomocník - kaplán?.
Podľa seniora Hamaljara dostal novorodenec druhé meno Martin.

Neviem prečítať tú poznámku za tým.
Alebo tá sa nevzťahuje na krst Jána Holuba?
Napísať odpoveď