Kovarce, zakladateľská listina vzniku futbalu v obci

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Jozef438
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 18:55

Zdravím, robíme v našej obci na budúci rok, podľa odkazov 90 - té výročie založenia futbalu v obci. Niektoré materiály sme síce zohnali, hlavne foto, ale niektoré veci nám chýbajú. Jednou a HLAVNOU je listina založenia futbalového klubu z čias roku 1927-1930. Sme obec Kovarce, ktorá patrí do okresu Topoľčany a kraja NR. Hľadali sme už snáď vo všetkých možných archívoch. V Topoľčanoch, Nitre, Bratislave a nič. Napr. obec Bošany by mali mať listinu založenia z tých čias ako aj my, oni ju našli v archíve v Nitre, my sme tam ale neboli. Nevieme stále kde, a v akom archíve alebo mieste listinu hľadať. Ďalším problémom máme aj nejaké bližšie informácie z čias vzniku t.j. od roku 1927 do roku cca 1955. Myslím tým tabuľky, výsledky a pod. Podľa informácii jedného známeho sa nejaké veci dali nájsť aj v archíve v Martine. Je možné dostať sa k nejakým materiálom aj cez internet? Ak by niekto vedel pomôcť, prosím kontaktujte ma, hoci aj s malým odkazom. Za mesiac to bude už rok čo hľadám hlavne listinu založenia a bezvýsledne. Poteší ma hocičo čo bude mať súvis s mojím problémom. Vopred ďakujem. ;)
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Predpokladám že ste skúšali aj kroniku obce (tie však boli asi od r.1933, niekedy tam je aj poznámka o založení miestneho klubu, poprípade kronika miestnej školy), ďalej to môžu byť buď miestne alebo okresné noviny, pozrel by som aj do urbárnych kníh z toho obdobia-vyčlenenie pozemku na ihrisko, finančné záznamy obce, v neposlednom rade aj záznamy notárov (ak by tam bol prevod pozemku do vlastníctva klubu), potom už ostávajú len fotografie miestnych ľudí,
http://referaty.atlas.sk/ostatne/nezara ... 7/?print=1 tu je napr. článok aj o vzniku futbalu v česko-slovensku, odvolávajú sa na 2 publikácie Tajomstvá futbalu, Doc.PhDr.Jozef Vengloš, Jozef Tarcala 1995 ; FOTBAL – vášeň 20. století, Milan Macho možno skúsiť kontaktovať autorov a popýtať sa ich priamo?
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 913
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Jozef438 napísal:...Poteší ma hocičo čo bude mať súvis s mojím problémom...
Predtým, než športoví nadšenci vo Vašej obci založili futbalový klub, museli sa dohodnúť na ustanovujúcom zhromaždení, kde si zvolili svojich funkcionárov, na konci ktorého bola vydaná nejaká listina. Celý tento akt mohol byť podporený aj notárskou zápisnicou.
Na konci celého by mala nasledovať žiadosť o registráciu a prijatie tohto klubu do "Československej Associace Footballovej" (CS.A.F.), ktorej vznik bol v r. 1923, myslím, že v Prahe.

Skúste hľadať v pobočke ŠA v Topoľčanoch v arch. fonde "Obvodný notársky úrad v Kovarciach, 1894 - 1954 (1953)", má 6 bm, I., plus majú zbierku obecných kroník - A, 1900 - 1991 (81 kusov).

Nakoľko som našla Vašu prosbu v tejto veci tu: http://www.sberatel.com/diskuse/sberate ... st_-408894 , vyjadrím sa.

Zistila som, že autorom fotografie bol podľa pečiatky živnostník Aladár Vermes. Bol židovskej národnosti, nar. 18. aug. 1885 v Látrány (Maďarsko) a zomrel v koncentračnom tábore v Buchenwalde 30. jan. 1945.
Takto vyzeral on s jeho rodinou: http://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1120926

Tu je likvidácia jeho podniku: http://www.upn.gov.sk/likvidacie/podrob ... hp?id=8456

Tá "kruhová stopa" nad číslom dva je pre mňa samotnú zatiaľ nešpecifikovaná značka - konská podkova, v ktorej v strede je konská hlava otočená doľava. Také dobové fotografie s touto značkou mám aj ja.

K tomu samotnému záberu na fotografii - objekt pokrytý škridlou, nie slamou alebo dreveným šindľom, to by bola staršieho dáta, dvaja páni v oblekoch, úpletové podkolienky, tipujem to na roky cca 1933 - 1940, ale berte to, prosím, ako môj subjektívny názor. ;)
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

milestone napísal: tipujem to na roky cca 1933 - 1940
tiež sa prikláňam k milestone a tomu, že fotka pochádza z 30tych rokov, dokonca z 2. polovice niekedy pred 2.sv. vojnou - podľa oblečenia detí v ľavej časti, ale aj športovcov a pánov v oblekoch. Vyzerá to, že v dobe vzniku fotky už klub nejaký čas existoval.
Jozef438
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 18:55

Dobrý deň, ďakujem za odpovede ;) potešili ma. Ale všetko čo sa spomenulo sme už skúsili. Najhoršie na tom je to, že obecná kronika z tých čias, ktoré potrebujem záhadne zmizla. Mali byť v nej uverejnené zoznamy gardistov v obci, tak "dostala nohy". Prešli sme obdobia od roku 1921 do roku cca 1936 a to zápisnice obecného zastupiteľstva, kde sa spomenuli iba dve veci. A to nejaké oplotenie ihriska a niečo ohľadom záplav, zbytok bol v maďarčine ale aj tak k veci nič. Notársky úrad, nie som si istý či sme preverovali, to si ešte radšej prejdem. Všetko bolo zisťované v ŠÚ v Topoľčanoch. Zamestnanci, resp. pani ktorá nám asistovala už tiež nevedela ako nám pomôcť, ale ja sa tam ešte vrátim a skúsim čo sa dá. Skôr ma zaujala informácia o Československej Associace Footballovej" (CS.A.F.), ktorej vznik bol v r. 1923, myslím, že v Prahe, je vlastne aj možné dostať sa k takýmto materiálom, a zistiť aké kluby sú tam registrované? Neviete niekto kde napísať, koho poprosiť? :!: :idea: Aladár Vermes ? Tak to sme tiež skúšali rôznymi spôsobmi, konkrétne cez skupinu na Faceboku dostať sa k nejakým informaciam, alebo aj mailom, ktorý sme našli a kontaktovali potomkov,kde do dnešného dňa nedošla ŽIADNA odpoveď ani zmienka o nejakej snahe o komunikáciu. Skúšal som aj skúmať na zadnej strane pečiatku. Bez výsledne,absolutne som sa nepohol ani o milimeter, nakoľko som asi na dvoch miestach dostal odpoveď (filatelisti, zberatelia pohľadníc atď.) žiadna šanca zistiť KTO a KDE by si pečiatku objednal. Alebo či vlastne sa dá niečo z pečiatky vyčítať, poprípade či je nejaká evidencia vydaných pečiatok. Na obci nezoženieme absolútne nič, jediné čo sme ešte mali v 90 tych rokoch, (tam som sa o túto problematiku nezaujímal, čo je asi chyba) bola tzv. futbalová kronika, kde mali byť nejaké foto a informácie, ale nie o vzniku. Záhadne sa uvedená kronika stratila, nikto sa mi zatiaľ s ňou neprihlásil. Dávali sme to vyhlasovať v miestnom rozhlase, do mesačníka, ktorý chodí do každého domu. Proste nič. Ale viem že existovala. :x Objekt na fotografii je budova kde miestný cigáň, ktorý bol odvlečený jednotkami Wehrhachtu mal výrobu tehál. A na onom mieste bolo prvé ihrisko. Je tu ešte možnosť urbárnych kníh, to sme neskúšali, dúfam že niečo nájdeme aspoň tam. Zaujímavosťou je napr. to, že okrem fotografie sme nemali z tých čias nič. Fotografiu som dal zväčšiť na formát A4 a poslal na týždeň do klubu dôchodkyň v obci. Do týždňa som mal zoznam futbalistov :D to bola obrovská pomoc. Snáď ešte by hádam aj žil chlapec z tej fotografie, ale jeho meno zistiť je takmer nulová :( ale čo už, skúsime ešte čo sa dá. Chcem sa Vám poďakovať za námety a hlavne odpovede. Ešte na záver snáď jedna vec: Ozvala sa nám jedna pani, ktorá doniesla originál fotku ako máme my, a vzadu nebola pečiatka klubu ale dátum, červeným pečiatkovým odtlačkom z rokom 1933. Na fotografii mal byť jej otec, alebo dedo, to už neviem. Ale ako bolo spomenuté, fotografia z roku 1933 ešte nedokazuje to, že rok založenia je ten istý. Skôr sa prikláňam k tej variante že rok založenia bol skôr, a fotenie bolo určitým spôsobom sviatkom. :) V skratke čo ma napadlo, a čo sme skúšali som snáď napísal, zvyšok, kde sme ešte písali, a kde sme boli som už ani nepísal, ale aj tak, napr. Slovenský futbalový zväz, štátny archív v Bratislave, štátny archív v Nitre, rôzne fóra, hlavne s historickou tématikou, knižnice, obehávali sme najstarších ľudí v obci, robili rozhovory s najstaršími futbalistami, neviem už ani kde sme boli a kde nie. Ešte raz vďaka a pekný deň.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 913
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Jozef438 napísal:...Skôr ma zaujala informácia o Československej Associace Footballovej" (CS.A.F.), ktorej vznik bol v r. 1923, myslím, že v Prahe, je vlastne aj možné dostať sa k takýmto materiálom, a zistiť aké kluby sú tam registrované? Neviete niekto kde napísať, koho poprosiť?...
ČS.A.F. bola ustanovená v marci 1922, ospravedlňujem sa Vám za preklep!

Jedná sa o listinný archív Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu (ODTVS) v Prahe, kontakt je uvedený v menu vľavo: http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Novi ... portu.html
Archiv sportu a tv, inv. č. 70, NAD č. 50, tu je kompletný zoznam, čo obsahuje: http://www.nm.cz/admin/files/HM/downloa ... fotbal.pdf
Jozef438 napísal:...Aladár Vermes ? Tak to sme tiež skúšali rôznymi spôsobmi, konkrétne cez skupinu na Faceboku dostať sa k nejakým informaciam, alebo aj mailom, ktorý sme našli a kontaktovali potomkov,kde do dnešného dňa nedošla ŽIADNA odpoveď ani zmienka o nejakej snahe o komunikáciu...
Toho som Vám už identifikovala. :) Vy by ste skôr potrebovali zúžiť časové obdobie, kedy približne fotografia vznikla a teda aj samotný futbalový zväz. Môžete však zistiť, kedy bolo vydané živnostenské oprávnenie Aladárovi Vermesovi. Skúste to cez ÚPN, číslo likvidácie tam máte, alebo cez pobočku ŠA v Topoľčanoch v arch. fonde živnostenského podnikania, konkrétne pre Topoľčany sú to roky 1890 - 1949.

V neposlednom rade by som preštudovala vydané vlastivedné zborníky. Tu stačí kuk na obsah, aké témy sú tam spracované. Býva v nich taká koncentrácia historických udalostí, že bežne ich nenájdete ani na webe.

Listinné dokumenty, mapy, kronika materskej školy, historické fotografie a pod. - vyparené, ukradnuté a v súkromnej držbe, vyletené hore komínom, bohužiaľ, s tým som sa stretla aj ja. :(
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

K tomu živnostníkovi Aladár Vermes niekde sa dochovali cechové knihy, niekde zoznamy živnostníkov (poplatky atď), skúste pozrieť aj zápisy žandárskych staníc....predpokladám že sa museli niekde hlásiť na pobyt.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Minimálne v r. 1931 už mal fotografické štúdio v Topoľčanoch, kde vznikla aj rodinná fotka - ako je uvedené v texte v linku, ktorý dala milestone : http://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1120926
a zároveň ďakujem milestone za ten link, je tam veľmi silný príbeh rodiny Vermes, stojí za to prečítať
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 913
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

mimili napísal:Minimálne v r. 1931 už mal fotografické štúdio v Topoľčanoch, kde vznikla aj rodinná fotka...
V tej kolekcii je dvanásť fotografií a túto som vybrala cielene, lebo je vznikom najstaršia. :)

:idea: Futbalové kluby sa prezentujú odznakmi a aj jubilejnými odznakmi. Skúste si podať inzerát, že kúpite tento odznak (ak bol vôbec niekedy zhotovený/-é) v kategórii zberateľstvo - faleristika - odznaky, viď. príklad, že sú tam aj malé obce: http://aukro.cz/listing/listing.php?str ... gory-12978 , prípadne navštíviť burzy alebo starožitníctva.
Jozef438
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 18:55

Ďakujem za odkazy, v tom odkaze na ČS.A.F sú len české futbalové kluby, inak spracované je to pekne. Musím skúsiť pohľadať takú kartotéku aj u nás na Slovensku, ak taká samozrejme bude. Skôr pochybujem :x Ale zasa na druhej strane, keď registrácia a lebo zoznamy sa dochovávajú napr. z nejakej českej dediny, okolo roku 1948, potom musí byť niečo aj zo Slovenska, keď sme boli spoločný štát. :?: No určite sa okruh zužuje. Máme nejaké materiály ktoré napovedajú na náš vznik na rok 1927, potom bol písaný niekde dátum aj na 1928, ale úplne ma dostalo, keď nás za čias komunizmu v regionálnych novinách opísali ako jedne z najstarších futbalových klubov spoločne s obcou Bošany, a to na rok 1921.
Napísať odpoveď